facebook

Zalecenia po zabiegach

 1. Po powrocie do domu należy unikać wysiłku fizycznego, odpoczywać przez 1-2 dni, mniej mówić utrzymując cały czas głowę powyżej serca, również podczas snu.
 2. Obrzęk policzka i wargi można zmniejszyć stosując zimne okłady na policzek po stronie operowanej (zimny okład – 3M ColdHot Pack, torebka plastikowa lub termofor z kostkami lodu), naprzemiennie 20 min z i 20 min bez schładzania przez 2-3 dni. Nie stosować ciepła.
 3. Tampon należy usunąć po 30 minutach
 4. Przyjmować przepisany antybiotyk i inne leki zapisane przez lekarza.
 5. Przed ustąpieniem znieczulenia miejscowego nie przyjmować pokarmów.
 6. W dniu operacji tylko pić chłodne płyny, przez 3-4 dni posiłki powinny składać się z potraw płynnych i półpłynnych, niezbyt gorących (unikać gorących i pikantnych pokarmów), nie pić kawy i alkoholu, nie używać nikotyny.
 7. W pierwszym dniu nie płukać jamy ustnej; Od 3 dnia pielęgnacja jamy ustnej: płukanie preparatem ELUDRIL przez 1 min co 8 godz. i po każdym posiłku, ( ostrożne w okolicy operowanej) czyszczenie zębów/śrub gojących z użyciem pasty ELGYDIUM i nowej, miękkiej szczoteczki oraz płukanki z użyciem nalewki z nagietka lub wody utlenionej o temperaturze pokojowej, a później (od 10 dnia) intensywna higiena jamy ustnej.
 8. Po płukaniu jamy ustnej ranę osuszyć sterylnym gazikiem pokryć preparatem SOLCOSERYL 3x dziennie ( zalecane )
 9. W razie bólu rany zażyć : Ibuprom Max co 8 h , Alleve 1 tabl. Co 8 godzin lub NIMESIL 100mg – 1 szaszetka co 12 godzin lub VOLTAREN 75mg co 8 godz., ewentualnie dodatkowo PYRALGIN do 4 tabl. /dobę, do 6 tabl. CODIPAR lub PROFENID 0,1 2 x 1 czopek. Zdolność do prowadzenia pojazdów po zażyciu większych dawek może być znacznie obniżona, zwłaszcza po użyciu alkoholu. W razie uporczywych bólów zgłosić się wcześniej.
 10. Przez kilka dni po zabiegu istnieje możliwość wystąpienia:
  • bólu po operowane stronie
  • obrzmienia okolicznych tkanek lub/oraz trudności w szerszym otwarciu ust i przełykaniu
  • zwyżki temperatury (jeśli temperatura jest wyższa niż 38 *C, skonsultuj się ze swoim lekarzem)
  • ponownego krwawienia: krwawienie powinno ustąpić po 30-60 min od przyłożenia na operowaną stronę zimnego okładu i lekkiego ucisku gazikiem lub wyprasowaną chusteczką; jeśli krwawienie nie ustaje powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem
  • przez pierwsze dwa dni po zabiegu ślina i wydzielina z nosa może być podbarwiona krwi.
 11. W przypadku wykonania regeneracji/przeszczepów kości lub natychmiastowej odbudowy protetycznej ( korona lub most tymczasowy ) przez pierwsze 4 miesiące wymagana jest dieta miękka, unikanie nagryzania i wypychania językiem w tej okolicy.
 12. Po zabiegach na zatoce szczękowej przez pierwsze dwa tygodnie nie wolno dmuchać nosa, w razie obecności wydzieliny należy ją wciągnąć i wypluć, dodatkowo stosować Tussicom 200 - 1 torebka co 8 godz., Cirrus 2x1t. (7 dni)oraz AFRIN 3x po 1 rozpyleniu do każdego przewodu nosowego przez pierwsze 5 dni.
 13. Zgłosić się po 10 dniach na zdjęcie szwów

Umów się na konsultację przez formularz