Poznań Os. Władysława Jagiełły 107
Like us!
Follow us!

Paradontoza

Choroby przyzębia – czyli jak ustrzec się paradontozy

Płytka bakteryjna, klejąca, bezbarwna błonka, która wciąż osadza się na zębach może być przyczyną chorób dziąseł. Różne dolegliwości w obrębie dziąseł mogą być spowodowane przez specyficzne kolonie bakterii. Jeśli płytka nie jest usuwana każdego dnia poprzez prawidłowe szczotkowanie zębów i nitkowanie, twardnieje i zamienia się w porowata substancję którą nazywany kamieniem nazębnym. Toksyny produkowanie przez bakterie płytki nazębnej uszkadzają dziąsła. Niszczą ścisły przyczep jaki istnieje pomiędzy zębem a dziąsłem, powodują powstawanie kieszonki dziąsłowej, w której dochodzi do jeszcze bujniejszego rozwoju drobnoustrojów. Postępujące proces zapalny niszczy przyczep nabłonkowy i dociera do kości również rozpoczynając jej destrukcję. Efektem tego są ruszające się zęby, które wręcz same wypadają lub wymagają usunięcia.

Kto jest bardziej narażony na choroby dziąseł?

Badania dowodzą, że czynnikami sprzyjającymi paradontozie są zarówno genetyczne uwarunkowania jak i styl życia. Dieta uboga w substancje odżywcze może osłabiać naszą zdolność organizmu do obrony. Należy pamiętać o tym, że nałogowi palacze są grupą szczególnie narażoną na choroby dziąseł. Do grup zwiększonego ryzyka należą także diabetycy oraz osoby z chorobami immunologicznymi.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwsze oznaki choroby to zaczerwienione, obrzmiałe i tkliwe dziąsła. Krwawienie występujące podczas szczotkowania i nitkowania. Często także pacjenci skarżą się na nieprzyjemny oddech i smak w ustach. Zdarzają się także zaburzenie zgryzu oraz kłopoty z użytkowaniem protez. Możesz samodzielnie kontrolować stan swoich dziąseł. To uchroni Cię o sytuacji w której ząb będzie nie do uratowania. Pamiętaj także, by co najmniej raz na 6 miesięcy umawiać się na profesjonalne kontrole przeprowadzane w gabinecie Dentista.pl

Na czym polega leczenie dziąseł?

Wcześnie wykryta choroba dziąseł wymaga przeprowadzenie zabiegów usunięcia kamienia, polerowania powierzchni korzeni i piaskowania zębów. W ten sposób usuwa się płytkę i kamień występujący wokół zębów i wygładza korzenie. Antybiotyki i inne leki mogą wspomagać proces leczenia. W zaawansowanych stadiach konieczne jest wprowadzenie bardziej złożonych metod, aby uzyskać długotrwały i satysfakcjonujący efekt.

Przy zaobserwowaniu problemów z dziąsłami informujemy Naszych pacjentów o możliwości przeprowadzenia u Nas kompleksowego leczenia chorób przyzębia. Podczas pierwszej takiej wizyty higienistka stomatologiczna dokładnie określa stan dziąseł poprzez obliczenie wskaźników, które uwidaczniają głębokość kieszonek dziąsłowych oraz występowanie krwawienia. Wszystkie dane są zapisywane i analizowane, aby na kolejnej wizycie poinstruować pacjenta na temat polepszenia higieny jamy ustnej oraz przystąpić do kolejnego etapu leczenia chorób przyzębia, czyli do usunięcia kamienia naddziąsłowego, piaskowania oraz polerowania zębów.

Przy kompleksowym leczeniu chorób przyzębia konieczne jest na kolejnych dwóch wizytach (dzień po dniu) usunięcie kamienia poddziąsłowego. Jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ bakterie rozwijające się w poddziąsłowych złogach kamienia bezpośrednio atakują dziąsło od wewnątrz. Zabieg taki najczęściej wykonuje się w znieczuleniu. Po przeprowadzeniu tych faz leczenia zapraszamy naszych Pacjentów do dalszej kontroli stanu przyzębia, czyli do uczestnictwa w tzw. fazie podtrzymującej, która polega na regularnym zgłaszaniu się na wizyty kontrolne najpierw po 3 tygodniach od ostatniego zabiegu z zakresu leczenia periodontologicznego, a później w odstępie co 4-6 mięsięcy.

Czy można temu zaradzić?

Regularne usuwanie płytki poprzez codzienne szczotkowanie zębów i nitkowanie wspomagane co najmniej 2 razy w roku poprzez profesjonalne czyszczenie to najlepsza droga do zdrowych dziąseł i zębów. W Dentista.pl po wnikliwym badaniu jesteśmy w stanie zaproponować Tobie program domowej pielęgnacji jamy ustnej dostosowany do Twoich wymagań i potrzeb. Pamiętaj, że dzieci również wymagają regularnych kontroli w kierunku płytki nazębnej i kamienia. Domowa pielęgnacja Twoich zębów:

  • Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie stosując szczoteczki i pasty dostosowane do Twoich dziąseł i zębów.
  • Nitkuj przestrzenie międzyzębowe i szczotkuj swój język.
  • Tradycyjne szczoteczki z miękkim lub średnim włosiem są najlepsze do regularnej pielęgnacji.
  • Szczoteczki elektryczne mogą być również doskonałym uzupełnieniem zabiegów higienicznych.
  • Używaj specjalne mikro-szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych oraz wtedy, gdy posiadasz implanty i mosty protetyczne.

Aktualności

Niewidzialna Ortodoncja Poznań
13.03.2023
Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem przezroczystych nakładek jest dyskretne i skuteczne.
Niewidzialna ortodoncja - Alignery
13.03.2023
Czy Waszym marzeniem jest piękny i zdrowy uśmiech? Nie mogliście trafić lepiej, niż do dr n. med.
Implanty i korony cyrkonowe
13.03.2023
Implanty i korony cyrkonowe Pan Łukasz postanowił zadbać o swój uśmiech. Potrzebne było kompleksowe leczenie podczas, którego wykonaliśmy: Zabiegi higienizacyjne w powiększeniu
Piękny i olśniewający uśmiech
25.10.2021
Uwielbiamy wywoływać efekt „wow” u naszych pacjentów. Jednym z czynników jaki wpływa na ten efekt jest magia cyfrowej stomatologii.
Niewidzialna ortodoncja
20.10.2021
Jest nam niezmiernie miło widząc Wasze zainteresowanie niewidzialną ortodoncją!
Czym jest deprogramator?
20.10.2021
Tak właśnie wygląda deprogramator na zębach pacjenta. Jedyne co możecie zauważyć to malutki klocuszek między dolnymi a górnymi jedynkami pacjentki. Przypominamy - jeśli cierpisz na:
Tworzymy piękne i naturalne uśmiechy
25.09.2021
Oto przykład projektu nowego uśmiechu dla naszej pacjentki. Już od 15 lat tworzymy piękne i naturalne uśmiechy. Zmieniamy życie naszych pacjentów!
Zmieniamy życie naszych pacjentów
02.09.2021
Tworzymy piękne i naturalne uśmiechy. Zmieniamy życie naszych pacjentów.
09.08.2021
Najczęstszą przyczyną startych i kruszących się wypełnień jest choroba okluzyjna.
Jak wygląda pierwsza wizyta? | Dentista.pl Poznań
29.07.2021
Taka wizyta to kluczowy moment dla całego procesu leczenia.
Nowoczesna stomatologia
27.07.2021
Nowoczesna stomatologia pozwala zobaczyć jak będą wyglądały zęby, kiedy leczenie dobiegnie końca.
Stawy skroniowo - żuchwowe - badanie
15.07.2021
Badanie pacjenta w Dentista.pl obejmuje nie tylko zęby, ale także stawy skroniowo - żuchwowe oraz mięśnie związane z narządem żucia.
Dentysta - Stomatolog
Poznań - Piątkowo

© TITRIS LLC Spółka komandytowa Poznań Os. Władysława Jagiełły 107 (przy bloku 17 i 22, Piątkowo, w okolicach wieży telewizyjnej)
POLITYKA COOKIES | POLITYKA PRYWATNOŚCI