Poznań Os. Władysława Jagiełły 107
Like us!
Follow us!

Choroba okluzyjna

Do gabinetu stomatologicznego często zgłaszają się pacjenci z nadwrażliwością zębów, która szczególnie przeszkadza w trakcie picia zimnych napojów. Czasem zdarza się rano po przebudzeniu dyskomfort w obrębie mięśni twarzy.

Często dodatkowym objawem jest ból głowy lub kilkudniowe migreny. Kiedy do tego pacjent zauważa starte zęby i kruszące się wypełnienia najczęściej przyczyną jest choroba okluzyjna. Choroba okluzyjna to zespół zaburzeń które są skutkiem niewłaściwego kontaktu pomiędzy zębami szczęki i żuchwy. Towarzyszy zwykle temu nieprawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych i nadmierne napięcie mięśni narządu żucia.

Początkowo trudno zauważyć symptomy choroby okluzyjnej gdyż pojawiają się one stopniowo.

Pacjenci często zaczynają odczuwać bóle zębów niewiadomego pochodzenia, bóle stawów skroniowo – żuchwowych i bóle głowy. W sytuacjach stresowych zaciskają zęby a w nocy często budzą domowników zgrzytaniem zębami.

Choroba okluzyjna nigdy nie leczy się sama i będzie się pogłębiać wraz z wiekiem – konieczne jest wyleczenie nieprawidłowości zgryzu, co w konsekwencji powinno doprowadzić do tego, iż znikną na przykład uporczywe bóle głowy.

Należy wiedzieć że niepodjęcie leczenia może prowadzić do rozwoju paradontozy, a nawet utraty zębów oraz może skutkować uszkodzeniem uzupełnień protetycznych czyli koron i mostów. Lekarz dentysta, implantolog Maciej Marcinowski zajmuje się diagnostyką, która już podczas pierwszej wizyty pozwala wykryć zarówno pierwsze jak i zaawansowane objawy choroby okluzyjnej. Badanie pacjenta rozpoczyna wypełnienie diagramu oraz ocena zębów pod kątem występowania próchnicy, a następnie zostaje wypełniony specjalnie przygotowany kwestionariusz.

Znajdują się w nim pytania związane z całym układem kosto-szkieltowym. Istotne zatem będzie także czy miewają Państwo jakieś dolegliwości kręgosłupa lub przebyli uraz kolana czy kostki. Ważne będzie czy występują bóle głowy i czy były konsultowane z innymi specjalistami oraz to czy występuje dyskomfort w trakcie gryzienia czy żucia pokarmów. Lekarz zbada oraz zapyta o ewentualne trzaski w stawie oraz posłucha pracy stawów skroniowo – żuchwowych wykorzystując specjalne urządzenie USG Doppler.

choroba okuzyjna

W dalszej części wizyty zostaje przygotowana analiza zgryzu. W tym celu lekarz dentysta pobiera cztery wyciski odwzorowujące Państwa zęby w szczęce i żuchwie. Dodatkowo przy użyciu specjalnej masy zostanie zarejestrowana prawidłowa relacja szczęki do żuchwy oraz przy użyciu łuku twarzowego - położenie szczęki górnej w stosunku to stawów skroniowo żuchwowych. Dodatkowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce stawów skroniowo-żuchwowych jest tomografia, która pozwala dokładnie ocenić struktury anatomiczne.

Lekarz we współpracy w laboratorium protetycznym, które przygotuje gipsowe modele zębów za podstawie pobranych wycisków, dokona oceny zgryzu. W oparciu o symulację leczenia, wykonaną na modelach gipsowych, zostanie opracowany indywidualny plan leczenia.

Będzie on obejmował korektę zgryzu, leczenie ortodontyczne, leczenie protetyczne, leczenie implantologiczne lub zintegrowane leczenie stomatologiczne. Podczas wizyty związanej z ekwilibracją czyli wyrównaniem Państwa zgryzu, lekarz dentysta skoryguje kontakty międzyzębowe. Uprzednio taka korekta jest dokonywana na modelach gipsowych, na których lekarz sprawdzi i wyeliminuje tak zwane przedwczesne kontakty zębów oraz sprawi, że nowo zaprojektowany zgryz będzie zrównoważony i bezpieczny. Zabieg ten jest dokonywany tylko w obrębie szkliwa lub istniejących wypełnień oraz jest w pełni bezpieczny dla zębów.

Taka korekta przynosi zwykle pacjentom znaczną poprawę komfortu gryzienia. Jeśli zgłasza się do gabinetu pacjent z dolegliwościami zębów, nadwrażliwością czy bólami głowy to możemy natychmiast przyjść mu z pomocą wykonując tak zwany deprogramator czyli specjalną nakładkę która odciąży boczne zęby, dając tym samym ogromną ulgę i poczucie relaksacji mięśni W przypadku gdy lekarz na podstawie wnikliwego badania i testów stwierdzi bruksizm czyli mimowolne zaciskanie zębów na pomoc przyjdzie indywidulanie zaprojektowana szyna zgryzowa która zabezpieczy zęby oraz stawy skroniowo-żuchwowe w nocy.

Aktualności

Niewidzialna Ortodoncja Poznań
13.03.2023
Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem przezroczystych nakładek jest dyskretne i skuteczne.
Niewidzialna ortodoncja - Alignery
13.03.2023
Czy Waszym marzeniem jest piękny i zdrowy uśmiech? Nie mogliście trafić lepiej, niż do dr n. med.
Implanty i korony cyrkonowe
13.03.2023
Implanty i korony cyrkonowe Pan Łukasz postanowił zadbać o swój uśmiech. Potrzebne było kompleksowe leczenie podczas, którego wykonaliśmy: Zabiegi higienizacyjne w powiększeniu
Piękny i olśniewający uśmiech
25.10.2021
Uwielbiamy wywoływać efekt „wow” u naszych pacjentów. Jednym z czynników jaki wpływa na ten efekt jest magia cyfrowej stomatologii.
Niewidzialna ortodoncja
20.10.2021
Jest nam niezmiernie miło widząc Wasze zainteresowanie niewidzialną ortodoncją!
Czym jest deprogramator?
20.10.2021
Tak właśnie wygląda deprogramator na zębach pacjenta. Jedyne co możecie zauważyć to malutki klocuszek między dolnymi a górnymi jedynkami pacjentki. Przypominamy - jeśli cierpisz na:
Tworzymy piękne i naturalne uśmiechy
25.09.2021
Oto przykład projektu nowego uśmiechu dla naszej pacjentki. Już od 15 lat tworzymy piękne i naturalne uśmiechy. Zmieniamy życie naszych pacjentów!
Zmieniamy życie naszych pacjentów
02.09.2021
Tworzymy piękne i naturalne uśmiechy. Zmieniamy życie naszych pacjentów.
09.08.2021
Najczęstszą przyczyną startych i kruszących się wypełnień jest choroba okluzyjna.
Jak wygląda pierwsza wizyta? | Dentista.pl Poznań
29.07.2021
Taka wizyta to kluczowy moment dla całego procesu leczenia.
Nowoczesna stomatologia
27.07.2021
Nowoczesna stomatologia pozwala zobaczyć jak będą wyglądały zęby, kiedy leczenie dobiegnie końca.
Stawy skroniowo - żuchwowe - badanie
15.07.2021
Badanie pacjenta w Dentista.pl obejmuje nie tylko zęby, ale także stawy skroniowo - żuchwowe oraz mięśnie związane z narządem żucia.
Dentysta - Stomatolog
Poznań - Piątkowo

© TITRIS LLC Spółka komandytowa Poznań Os. Władysława Jagiełły 107 (przy bloku 17 i 22, Piątkowo, w okolicach wieży telewizyjnej)
POLITYKA COOKIES | POLITYKA PRYWATNOŚCI