Poznań Os. Władysława Jagiełły 107
Like us!
Follow us!

Ortodoncja

Ewa Konopka - dr n. med. specjalista ortodoncji

Leczeniem ortodontycznym w gabinecie Dentista.pl zajmuje się specjalista ortodoncji lek.dent. Ewa Konopka oraz Maciej Marcinowski - dr n.med. ekspert implantologii PSI ICOI.

Dr Ewa Konopka jest dyplomowanym specjalistą w zakresie ortodoncji. Ściśle współpracuje i konsultuje się ze specjalistami z różnych dziedzin stomatologii, aby opracowywać najkorzystniejszy plan leczenia i wybierać najlepszy sposób postępowania.

Doskonali swoje umiejętności głównie w kierunku leczenia aparatami samoligaturującymi.

 

Maciej Marcinowski - dr n.med. ekspert implantologii PSI ICOI

Doktor Maciej Marcinowski jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom lekarza dentysty, oraz absolwentem Wydziału Techniki Dentystycznej Medycznego Studium w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom technika dentystycznego. Ukończył także roczne Curriculum Implantologiczne Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznegom, uzyskując certyfikat Praktyki Implantologicznej  oraz roczny kurs praktyczny w zakresu periodontologii. Od 17 lat praktykuje w zakresie techniki dentystycznej, a od 7 lat - w zakresie stomatologii i implantologii.

Jest autorem artykułów, wykładów, kursów oraz szkoleń z zakresu implantologii, stomatologii estetycznej oraz relacji interpersonalnych. Jako lekarz-praktyk otrzymał początkowo znaczący tytuł ”Fellowship” - Implantolog PSI-ICOI, a następnie ”Diplomate” ICOI (Ekspert w dziedzinie implantologii) oraz "Expert in Implant Dentistry" DGOI. czytaj dalej ...

Estetyka

Ortodoncja zajmuje się estetyką, równo ustawionym zgryzem, a w efekcie – pięknym uśmiechem, tak ważnym w relacjach prywatnych, jak i zawodowych. Zły zgryz daje w efekcie zmiany układu twarzy. Jest ponadto przyczyną próchnicy i chorób przyzębia. Często sprzyja przeciążeniom, a tym samym – nieprawidłowemu ścieraniu się zębów i utrudnieniom w czynności żucia. To prowadzi do zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo – żuchwowych.

Leczenie polega na zastosowaniu aparatów zakładanych od strony wargowej. Mogą być one zdejmowane lub stałe. Poprawa zgryzu staje się obecnie coraz częściej koniecznością. Jest też wymogiem przed leczeniem implantologiczno – protetycznym. Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie atrakcyjnego wyglądu, pięknego uśmiechu i oczywiście – prostych zębów.

Wiele osób ma nienaturalnie wysunięte czy schowane zęby, stłoczenia czy też przestrzenie między zębami. Te wszystkie nieregularności nazywamy wadami zgryzu. Piękny, zdrowy uśmiech, a tym samym – proste zęby dodają nam pewności siebie. Aparaty ortodontyczne jednak nie tylko korygują nieprawidłowo ustawione zęby, ale także poprawiają funkcje żucia.

Wskazania do leczenia

Wskazaniem do leczenia ortodontycznego są też często problemy ze stawami skroniowo – żuchwowymi, wynikające z przeciążeń a widoczne często jako ubytki przyszyjkowe lub starte zęby. Aparaty ortodontyczne są aktualnie, przez otoczenie, odbierane bardzo pozytywnie. W pewnych środowiskach noszenie aparatu na zębach stało się nawet modne. Proces leczenia ortodontycznego zawsze rozpoczyna badanie wstępne, mające na celu sprawdzenie stanu uzębienia pacjenta, diagnozę wady zgryzu, omówienie leczenia aparatem zdejmowanym lub stałym.

Na wizycie tej często pobiera się wyciski diagnostyczne oraz kieruje pacjenta do wykonania niezbędnych zdjąć rentgenowskich. Wykonuje się także fotografie twarzy i zębów w celu ustalenia ostatecznego planu leczenia.

Coraz częściej, w przypadku pacjentów w wieku dojrzałym, u których zaleca się leczenie ortodontyczne, lekarz dentysta, we współpracy z laboratorium protetycznym oraz ortodontą, wykonuje gipsowe modele szczęk pacjenta. Woskowe zęby pokażą sytuację docelową, jaka nastąpi po zakończeniu całego interdyscyplinarnego procesu leczenia, którego ortodoncja jest jednym z ważnych elementów.

Na modelach znajdą się równo ustawione zęby oraz te, które pacjent utracił w przeszłości. Z pomocą w dalszym etapie leczenia przychodzi tutaj nowoczesna implantologia a także korony pełnoceramiczne i licówki, które odtwarzają brakujące lub starte zęby Taki plan leczenia będzie doskonałym drogowskazem dla lekarza ortodonty, aby przebieg leczenia zaplanować z możliwie największa precyzją.

Analiza zdjęć cefalometrycznych i modeli

Na kolejnej wizycie lekarz ortodonta przedstawia pacjentowi analizę zdjęć cefalometrycznych i modeli, omawia plan leczenia, przedstawia korzyści i wady różnych sposobów leczenia. Lekarz Ortodonta wspólnie z pacjentem wybiera odpowiedni rodzaj aparatu stałego lub ruchomego.

W przypadku stałych aparatów dostępne są zarówno takie, z klasycznymi metalowymi zamkami, znane, chociażby, z popularnego serialu telewizyjnego jak i prawie niewidoczne, ceramiczne lub szafirowe zamki w kolorze zęba lub przezroczyste. Montaż aparatu stałego poprzedza wyczyszczenie zębów specjalną pastą i nałożenie zamka na każdy ząb, następnie umieszczany jest łuk w każdym z zamków aparatu. Zostaje on umocowany przy użyciu elastycznych ligatur.

Ewentualny, niewielki dyskomfort po założeniu aparatu czy tez po zmianie łuków, mija zwykle po kilku godzinach lub kilku dniach. Wizyty kontrolne, w czasie noszenia aparatu, odbywają się co 4-6 tygodni, a podczas wizyt zmieniane są łuki ortodontyczne.

Lekarz ortodonta sprawdza postępy leczenia oraz higienę jamy ustnej i informuje o ograniczeniach dotyczących spożywania twardych pokarmów oraz żucia gumy. Zakładane są także elementy dodatkowe, umożliwiające przeprowadzenie kolejnych etapów leczenia aparatem. Leczenie ortodontyczne zwykle trwa około 1,5 do 2 lat, w zależności od rodzaju wady zgryzu i rodzaju aparatu ortodontycznego.

Retainer

Po zakończeniu leczenia, pacjent otrzymuje retainer czyli indywidualnie przygotowaną nakładkę na zęby, która umożliwia utrwalenie i zachowanie prawidłowego zgryzu uzyskanego podczas leczenia aparatem ortodontycznym.

Teraz nadchodzi wreszcie czas, by cieszyć się zdrowym i pięknym, szerokim uśmiechem!

 

Aktualności

Niewidzialna Ortodoncja Poznań
13.03.2023
Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem przezroczystych nakładek jest dyskretne i skuteczne.
Niewidzialna ortodoncja - Alignery
13.03.2023
Czy Waszym marzeniem jest piękny i zdrowy uśmiech? Nie mogliście trafić lepiej, niż do dr n. med.
Implanty i korony cyrkonowe
13.03.2023
Implanty i korony cyrkonowe Pan Łukasz postanowił zadbać o swój uśmiech. Potrzebne było kompleksowe leczenie podczas, którego wykonaliśmy: Zabiegi higienizacyjne w powiększeniu
Piękny i olśniewający uśmiech
25.10.2021
Uwielbiamy wywoływać efekt „wow” u naszych pacjentów. Jednym z czynników jaki wpływa na ten efekt jest magia cyfrowej stomatologii.
Niewidzialna ortodoncja
20.10.2021
Jest nam niezmiernie miło widząc Wasze zainteresowanie niewidzialną ortodoncją!
Czym jest deprogramator?
20.10.2021
Tak właśnie wygląda deprogramator na zębach pacjenta. Jedyne co możecie zauważyć to malutki klocuszek między dolnymi a górnymi jedynkami pacjentki. Przypominamy - jeśli cierpisz na:
Tworzymy piękne i naturalne uśmiechy
25.09.2021
Oto przykład projektu nowego uśmiechu dla naszej pacjentki. Już od 15 lat tworzymy piękne i naturalne uśmiechy. Zmieniamy życie naszych pacjentów!
Zmieniamy życie naszych pacjentów
02.09.2021
Tworzymy piękne i naturalne uśmiechy. Zmieniamy życie naszych pacjentów.
09.08.2021
Najczęstszą przyczyną startych i kruszących się wypełnień jest choroba okluzyjna.
Jak wygląda pierwsza wizyta? | Dentista.pl Poznań
29.07.2021
Taka wizyta to kluczowy moment dla całego procesu leczenia.
Nowoczesna stomatologia
27.07.2021
Nowoczesna stomatologia pozwala zobaczyć jak będą wyglądały zęby, kiedy leczenie dobiegnie końca.
Stawy skroniowo - żuchwowe - badanie
15.07.2021
Badanie pacjenta w Dentista.pl obejmuje nie tylko zęby, ale także stawy skroniowo - żuchwowe oraz mięśnie związane z narządem żucia.
Dentysta - Stomatolog
Poznań - Piątkowo

© TITRIS LLC Spółka komandytowa Poznań Os. Władysława Jagiełły 107 (przy bloku 17 i 22, Piątkowo, w okolicach wieży telewizyjnej)
POLITYKA COOKIES | POLITYKA PRYWATNOŚCI